Otwarto wystawę poświęconą historii i działaniu Sądu Marynarki Wojennej w latach 1945–1990
Wystawa „Sąd nie powinien wyrzec się stosowania terroru... Sąd Marynarki Wojennej 1945–1990” na 15 planszach ukazuje historię oraz działanie sądu Marynarki Wojennej w latach 1945–1990.
Artur Chomicz z gdańskiego oddziału IPN poinformował, że w uroczystym otwarciu wystawy na Placu Wolnej Ukrainy w Gdyni wzięli udział m.in. byli opozycjoniści skazywani przez Sąd Marynarki Wojennej, gdyńscy radni, przedstawiciele muzeów, marynarze oraz młodzież z Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych w Gdyni.
Cytowany w informacji prasowej dyrektor gdańskiego oddziału IPN dr Marek Szymaniak podkreślił, że „sądy zawsze powinny kojarzyć się z wydawaniem wyroków sprawiedliwych i z zadośćuczynieniem krzywd”.
„W przypadku tych sądów, które były budowane przez przedstawicieli rządów komunistycznych w Polsce, po roku 1944 mamy do czynienia z odwróceniem takiego rozumienia roli sądów” - stwierdził.
„Sądy w tamtym czasie służyły reżimowi komunistycznemu do tego, żeby na skalę masową robić krzywdę ludziom, którzy nigdy nie pogodzili się z faktem odebrania naszej Ojczyźnie niepodległości, skazywać ich na bardzo wysokie kary więzienia, wydawać wyroki śmierci” – wskazywał dr Szymaniak.
Autor ekspozycji Daniel Sieczkowski, podkreślił, że celem wystawy było upamiętnienie ofiar, ale także pokazanie oprawców, tak żeby nie pozostali anonimowi.
Ekspozycja będzie prezentowana na Placu Wolnej Ukrainy w Gdyni do 6 maja.(PAP)
dsok/ aszw/