reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
21 styczeń 2025

Filmy Radu Jude, Richarda Linklatera i Rebekki Lenkiewicz w programie 75. Berlinale

zdjęcie: Filmy Radu Jude, Richarda Linklatera i Rebekki Lenkiewicz w programie 75. Berlinale / fot. PAP
fot. PAP
19 tytułów, w tym nowe filmy Radu Jude, Richarda Linklatera, Honga Sangsoo i Rebekki Lenkiewicz, powalczy w konkursie głównym 75. Berlinale. W pozostałych sekcjach pokazanych zostanie kilka polskich koprodukcji - m.in. "Listy z Wilczej" Arjuna Talwara i "The Ugly Stepsister" Emilie Blichfeldt.
REKLAMA

Tegoroczna edycja Berlinale będzie pierwszą przygotowaną przez Tricię Tuttle. Amerykańska dziennikarka filmowa, była dyrektorka BFI London Film Festivalu przejęła stery na festiwalu po duecie Carlo Chatriana i Mariette Rissenbeek. Podczas wtorkowej konferencji prasowej nowa dyrektorka podkreśliła, że za nią "wspaniały rok" pracy. "Jesteśmy dojrzałym festiwalem. Mamy dojrzałą publiczność, jedną z najliczniejszych na świecie, i rozwiniętą strefę branżową. Jesteśmy w mieście głęboko zakorzenionym w historii. Berlin to miejsce spotkań kultur z całego świata. Podobnie jak to miasto, nasz festiwal składa się z milionów historii i różnych spojrzeń na świat, prezentowanych przez filmowców, gości z ponad 150 krajów i widzów" - powiedziała.

Tuttle przyznała, że dziennikarze często pytają ją, czy Berlinale pozostanie wydarzeniem zaangażowanym politycznie. "Nie odcinamy się od tego i nie moglibyśmy tego zrobić. Zaangażowanie w kwestie polityczne to część DNA zarówno miasta, jak i festiwalu. Ale trzeba uczciwie przyznać, że Berlinale to wiele rzeczy. Nasz program może być punktem odniesienia dla innych festiwali i dominować w dyskursie publicznym. Wierzymy jednak, że filmy tu pokazane skłonią widzów do rozmów także o sztuce, jej formie, o filmach samych w sobie" - podsumowała.W tym roku w konkursie głównym zmierzy się 19 filmów. Są wśród nich nowe obrazy twórców doskonale znanych tutejszej publiczności, m.in. "Continental '25" Radu Jude, laureata Złotego Niedźwiedzia z 2021 r. za "Niefortunny numerek lub szalone porno", "Blue Moon" Richarda Linklatera, zdobywcy nagrody za reżyserię z 2014 r. za "Boyhood", a także "What Does That Nature Say to You" czterokrotnie nagrodzonego Honga Sangsoo.

Szansę na najważniejsze wyróżnienie zyskał film współscenarzystki "Idy" Rebekki Lenkiewicz - "Hot Milk". To adaptacja powieści Deborah Levy pod tym samym tytułem, rzecz o matce cierpiącej na paraliż i jej relacji z córką. Macierzyństwo będzie również głównym tematem "Mother’s Baby" Johanny Moder. Do Złotego Niedźwiedzia nominowano także "Ari" Leonor Serraille, "The Safe House" Lionela Baiera, "Dreams" Michela Franco, "Dreams (Sex, Love)" Daga Johana Haugeruda, "If I Had Legs I’d Kick You" Mary Bronstein oraz "The Message" Ivana Funda.

W głównej sekcji Berlinale zaplanowano ponadto projekcje "Reflection in a Dead Diamond" Helene Cattet i Bruno Forzaniego, "Living the Land" Huo Meng, "Timestamp" Kateryny Gornostai, "The Ice Tower" Lucile Hadzihalilovic, "The Blue Trail" Gabriela Mascaro, "What Marielle Knows" Frederica Hambaleka, "Girls on Wire" Vivian Qu oraz "Yunan" Ameer Fakher Eldin.

W programie znajdziemy też kilka innych polskich akcentów. Podczas pokazów specjalnych wyświetlone zostaną "Das Deutsche Volk" Marcina Wierzchowskiego oraz "Köln 75" Ido Fluka. Ten drugi obraz przybliża historię promotorki muzycznej Very Brandes, która w 1975 r. zorganizowała najsłynniejszy jazzowy koncert solowy w historii – występ Keitha Jarretta w Kolonii. Dziewczyna miała wówczas zaledwie 18 lat.

Do sekcji Panorama zakwalifikowała się polsko-niemiecko koprodukcja - dokument "Listy z Wilczej" Arjuna Talwara. Pochodzący z Indii reżyser wyemigrował do Polski ponad 10 lat temu, by studiować w łódzkiej Szkole Filmowej. W "Listach z Wilczej", swoim drugim pełnym metrażu, ukazuje warszawską ulicę, która jest "kalejdoskopem polskiego społeczeństwa". Film zostanie zaprezentowany obok m.in. dokumentu "Bedrock" Kingi Michalskiej o Polakach żyjących w miejscach Zagłady oraz "The Ugly Stepsister" Emilie Blichfeldt, czyli "zakręconej wersji Kopciuszka".

W grudniu ub.r. ogłoszono, że filmem otwarcia festiwalu będzie "The Light" Toma Tykwera. Obraz śledzi losy Engelsów, niemieckiej rodziny z klasy średniej. "Tim (Lars Eidinger), Milena (Nicolette Krebitz), ich dzieci - bliźnięta Frieda (Elke Biesendorfer) i Jon (Julius Gause) oraz syn Mileny Dio (Elyas Eldridge) żyją raczej obok siebie niż razem. Nic ich nie łączy, dopóki w ich życiu nie pojawia się gosposia Farrah (Tala Al-Deen). Tajemnicza kobieta z Syrii wystawia świat Engelsów na nieoczekiwaną próbę, wydobywa na światło dzienne od dawna skrywane uczucia. W trakcie tego procesu realizuje własny plan, który zasadniczo odmieni życie rodziny" – czytamy w opisie fabuły.

W tym samym miesiącu organizatorzy Berlinale poinformowali, że podczas gali otwarcia Honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt osiągnięć otrzyma Tilda Swinton. Brytyjska aktorka, laureatka Oscara za rolę w "Michaelu Claytonie", jest od lat związana z berlińskim festiwalem. Po raz pierwszy przyjechała tu w 1986 r. ze swoim przyjacielem Derekiem Jarmanem i jego filmem "Caravaggio", który był jej aktorskim debiutem. "To był mój portal do (...) świata międzynarodowej kinematografii - nigdy nie zapomniałam o długu, jaki zaciągnęłam wobec niego. Głęboko wzrusza mnie, że zostałam uhonorowana w ten sposób przez tak szczególny dla mnie festiwal. Świętowanie w lutym będzie dla mnie przywilejem i przyjemnością" – zapewniła, cytowana w komunikacie.

75. Berlinale potrwa od 13 do 23 lutego. (PAP)

dap/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Proszowice
4.3°C
wschód słońca: 07:21
zachód słońca: 16:20
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Proszowicach

kiedy
2025-02-01 20:00
miejsce
Centrum Kultury i Wypoczynku,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-15 17:00
miejsce
Centrum Kultury i Wypoczynku,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-28 17:30
miejsce
Centrum Kultury i Wypoczynku,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-06 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Wypoczynku,...
wstęp biletowany