reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
19 grudzień 2024

Współczesna architektura, design i sztuka na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie

zdjęcie: Współczesna architektura, design i sztuka na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie / fot. PAP
fot. PAP
Architekturę, design i sztukę ostatnich 35 lat prezentuje na nowej wystawie Muzeum Narodowe w Krakowie. To ostatni z cyklu pokazów przedstawiających sztukę nowoczesną od XX wieku po współczesność.
REKLAMA

Na ekspozycji "Transformacje. Nowoczesność w III RP" znalazły się obrazy, rzeźby i instalacje, makiety architektoniczne, a także przedmioty codziennego użytku, meble i moda – w sumie 350 obiektów powstałych w ciągu ostatnich 35 lat. Prezentacją sztuki po 1989 roku Muzeum Narodowe w Krakowie zwraca uwagę na kluczowe problemy czasów transformacji, pokazując zarówno dzieła emblematyczne tego okresu, jak również prace nieprezentowane dotąd szerzej w polskich muzeach.

"Ta wystawa jest pierwszą taką w Polsce próbą spojrzenia syntetycznego na architekturę, design i sztukę po roku 1989, pokazującą, że tym podstawowym, najważniejszym doświadczeniem tamtych czasów i trwającym przecież nadal, jest doświadczenie nowoczesności. To problem, który nas dotyczy, chcemy go na nowo definiować, chcemy się z nim mierzyć w dzisiejszych czasach, w nowych warunkach politycznych, ekonomicznych, kulturalnych; w czasach, które nie przypominają poprzednich epok" – zaznaczył dyrektor MNK, pomysłodawca i kurator całej serii prof. Andrzej Szczerski.

Twórcy ekspozycji zwracają uwagę, że ostatni z serii pokazów o nowoczesności jest również najbardziej skomplikowanym. Dotyczy czasów nam najbliższych, a ich definiowanie – wskazują - ze względu na brak dystansu jest najtrudniejsze.

"Mówimy o współczesności, a jeśli żyjemy w tej współczesności, to trochę jej nie widzimy. Na tym polega ta trudność. O ile lata 90. i neomodernizm są dla nas zrozumiałe, bo już mamy ten dystans czasowy, o tyle współczesność się zaciera, trudniej uogólnić fakty, zdarzenia i obiekty, które widzimy. Dla całego zespołu wyzwaniem było zobaczenie dystansu i próba opisu, co ważnego wydarza się współcześnie" – zaznaczyła kuratorka wystawy prof. Czesława Frejlich.

Ekspozycja została podzielona na trzy części – postmodernizm, neomodernizm i wielogłos. Pierwsza z nich opowiada o okresie tuż po 1989 roku, negującym dotychczasowe doktryny i manifestującym się w różnorodności form. Kuratorzy zwracają uwagę, że był to czas, gdy odzyskana wolność pozwalała na eksperymentowanie z nowymi ideami, a inspiracji szukano w przekraczaniu tabu, kulturze popularnej czy kiczu.

Dalsza część wystawy oddaje zdominowanie sceny artystycznej przez odczytany na nowo modernizm, określony przez kuratorów neomodernizmem. Wystawa pokazuje w tej części rosnące znaczenie praktyczności, minimalizmu i oszczędności – szczególnie w architekturze i designie. W sztuce natomiast odkrywane na nowo tradycje awangardowe, w tym abstrakcję i surrealizm.

"Warto w tej części zwrócić uwagę, że również za sprawą tych fantastycznych przedmiotów, które nas otaczają, które są fenomenalnie wykonane, mamy też bardzo poważne niebezpieczeństwa. O ile modernizm był wartością demokratyzującą, która miała za zadanie polepszyć byt wielu ludzi, o tyle te ideały nagle w nowej rzeczywistości oznaczają już coś innego – oznaczają nadprodukcję, oznaczają konsumpcjonizm" – zauważyła prof. Frejlich.

W ostatniej części wystawy zatytułowanej "Wielogłos" kuratorzy pokazują rozproszone i równoległe narracje tworzące nowoczesność. Znalazły się tam dzieła, w których artyści podejmują tematy związane z cyfryzacją, zmianami w sposobie życie, kształtowaniem przestrzeni prywatnej i publicznej, a także dialogiem z naturą.

Wystawa zamyka cykl "4 x nowoczesność", skupiony na badaniu, jak polska kultura, sztuka, architektura design mierzyły się z doświadczeniem nowoczesności od początku XX wieku po czasy współczesne. "Program tych wystaw był tak istotny z jednej strony ze względu na pionierskie i nowatorskie w skali polskiego muzealnictwa ujęcie, ale też, co bardzo ważne, te wystawy służyły przygotowaniu do rozpoczęcia działalności naszego nowego oddziału, który chcemy zbudować w dawnym hotelu Cracovia" – zaznaczył prof. Andrzej Szczerski. Dyrektor MNK dodał, że podczas prac nad tym cyklem zespół zdobywał wiedzę o dziełach sztuki i potrzebach konserwatorskich, która okaże się cenna przy budowaniu dwóch nowych wystaw stałych poświęconych designowi i architekturze.

Obecnie dobiegają konsultacje społeczne dotyczące projektu "Przebudowa dawnego hotelu Cracovia do funkcji instytucji kultury: Muzeum Designu i Architektury oraz Modelowego Centrum Wspierania Przemysłów Kreatywnych".(PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Proszowice
-0.4°C
wschód słońca: 07:36
zachód słońca: 15:48
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Proszowicach

kiedy
2025-02-01 20:00
miejsce
Centrum Kultury i Wypoczynku,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-15 17:00
miejsce
Centrum Kultury i Wypoczynku,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-28 17:30
miejsce
Centrum Kultury i Wypoczynku,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-06 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Wypoczynku,...
wstęp biletowany